کنسول بازی

تاریخچه کنسولهای بازی

علاقه مندی به بازی قدمتی دیرینه دارد و اولین تولیدکنندگان کنسولهای بازی از ابتدا شامل آتاری ، نینتندو ، سگا ، سونی و ماکروسافت می باشند. در سال 1958 ویلیام هاجین بوتام و رابرت دوراک اولین بازی تعاملی بازی کن را با نام _Tennis for two_ در آزمایشگاهی برگرفته از تکنولوژی آنالیز موشک را ساختند. و پس از آن در سال 1975 شرکت آتاری...

تاریخچه کنسولهای بازی

علاقه مندی به بازی قدمتی دیرینه دارد و اولین تولیدکنندگان کنسولهای بازی از ابتدا شامل آتاری ، نینتندو ، سگا ، سونی و ماکروسافت می باشند. در سال 1958 ویلیام هاجین بوتام و رابرت دوراک اولین بازی تعاملی بازی کن را با نام _Tennis for two_ در آزمایشگاهی برگرفته از تکنولوژی آنالیز موشک را ساختند. و پس از آن در سال 1975 شرکت آتاری یک بازی برای بازار خانگی تولید کرد _ قبل از این بازی ها محدود به بازی های سکه ای بودند _  تولید این بازی یک دوره سودمند تجاری از سمت بازی های سکه ای در دهه 70 تا دهه 80 را آغاز کرد.آتاری همچنان رو به پیشرفت بود و در سال 1976 وارنر به مبلغ 28 دلار امتیاز آن را خریداری کرد. کمپانی وارنر آتاری 2600 را تولید کرد که 25 میلیون واحد از آن فروخته شد که سودی معادل با 5بیلیون دلار از آن حاصل شد. در سال 1982 E.T همه چیز را برای آتاری خراب کرد و چالشی در بازار بازی های آمریکایی به پا کرد.و پس از آن در سال 1982 Sinclair ZX بازی کیبوردی بود که به دنبال اسم تولیدکننده بریتانیاییش کلایو سینکلر وارد بازار شد. بلافاصله پس از آن یعنی در سال 1983 ژاپن با نینتندو وارد گود شد (این کنسول بازی فمیکام نامیده شد ولی عموما آن را به نام NES میشناسیم). شش سال بعد یعنی در سال 1989 بازار کنسولهای بازی دستی NintendoGameboy با قدرت شروع به کار کرد. و در نهایت در سال 1994 بود که شرکت سونی عنوان تجاری پلی استیشن را به همگان معرفی نمود، این شرکت تا به امروز 4 نسل از این وسیله محبوب را به بازار عرضه کرده است که تمامی آن ها شامل مدل های به روز شده هستند. در حال حاضر قسمت مربوط به بازی های کامپیوتری سونی یعنی پلی استیشن 78 درصد از سود این شرکت را تامین میکند.

PlayStation

در حقیقت محرک اصلی و دلیل ساخته شدن PlayStation همکاری ناموفق و شکست خورده ای میان سونی و نینتندو بود که طی آن شرکت سونی در حال انجام مذاکراتی با نینتندو به منظور ساخت اضافه شونده ای (Add-on) برای کنسول Super Nintendo بوده است. پلی استیشن با ویژگی های خود مانند CD-ROM دو سرعته، پردازشگر 1 هسته ای به همراه 2 مگابایت حافظه و یک کارت گرافیک 1 مگابایتی توانایی انتقال 350 هزار چند ضلعی در ثانیه را فراهم میکرد.
اولین کنسول PlayStation نقشی مهم و محوری در انتقال صنعت بازی ها از گرافیک 2 بعدی به سمت ارائه همزمان تصاویر 3 بعدی ایفا کرده است. همچنین استفاده کردن از دیسک های نوری کمک شایانی به این مورد کرده است، این در حالی بوده است که در آن زمان N64 به دلیل حجم محدود کارتریج ها با مشکلاتی رو به رو بوده است. اولین پلی استیشن فاقد حافظه داخلی بوده است، بنابراین برای فایل های ذخیره سازی بازی ها نیازمند یک کارت حافظه بوده است که مقدار فضای موجود در آن تنها 128 کیلوبایت بود. اولین پلی استیشن بدون کنترلر های معروف خود یعنی DualShock به بازار عرضه گردید، همچنین این کنترلر ها فاقد کلید های Thumb Sticks بوده اند. سونی در سال 1997 اولین کنترلر DualShock را به همراه امکانات یاد شده معرفی کرد. از Sega Saturn و Nintendo 64 می توان به عنوان رقبای اصلی و قدر پلی استیشن یاد کرد.

بیشتر

کنسول بازی 

( 6 محصول وجود دارد )

زیرشاخه ها

 • Xbox
 • Playstation

  تاریخچه Playstation

  تاریخچه این Playstation  از سال 1988 شروع می‌شود. زمانی که Sony و Nintendo  قصد داشتند با همکاری همدیگر طرح لوح ویژه [Super disc] را طراحی کنند. لوح ویژه یک  CD ROM برای کنسول Super Nintendo بود؛ ولی به هر شکل این دو شرکت از هم جدا شدند و لوح ویژه برای کنسول جدید نینتندو ساخته نشد؛ ولی Sony در سال 1991 با تغییرات و ویرایش‌هایی روی لوح ویژه آن را در کنسول جدید خود یعنی Playstation  جای داد. ایده خود کنسول پلی‌استیشن در سال 1990 توسط کن کوتاراگی مطرح شد.

  فقط دویست واحد از اولین مدل پلی‌استیشن که قابلیت اجرای کارتریج‌های سوپر نینتندو را هم داشت، توسط سونی ساخته شد. اولین مدل این کنسول به صورت چند رسانه‌ای و چند منظوره طراحی شد. علاوه بر اجرای بازی‌های Super Nintendo می‌توانست سی‌دی‌های صوتی و اطلاعات گرافیکی را به‌خوبی بخواند. با رایانه‌های شخصی هم سازگار بود. در سال ۱۹۹۴ نوع دیگری از پلی‌استیشن با عنوانPSX عرضه شد که با بازی‌های سوپر نینتندو سازگار نبود و فقط بازی‌های مبتنی بر CD ROM را اجرا می‌نمود. این تصمیمات موجب شد پلی‌استیشن بهترین فروش در بین کنسول‌های نسل خود را داشته باشد و تا 20 ژانویه 2008 بالغ بر 102 میلیون دستگاه از آن به فروش برسند.

 • بازی ها
 • کار کرده
 • کنترلرهای کنسولهای بازی